Routegids · Laatste 100 km

Camino Francés naar Santiago: etappes van Sarria naar Santiago, uitrusting en voorbereiding

De Camino voorbereiden betekent vooral weinig meenemen. Hier vind je de vijf etappes van Sarria naar Santiago, de uitrusting die echt nodig is, de voorbereiding en hulpmiddelen om je te organiseren, met de ervaring van het wonen in Arzúa, precies waar de etappe Palas de Rei – Arzúa eindigt.

≈ 115 kmSarria – Santiago
5etappes
100 kmminimum voor de Compostela
Pelgrims wandelen op een pad tussen eucalyptus en weiden richting Arzúa, Camino de Santiago Francés

De Camino Francés in vier feiten

≈ 115 km

Sarria – Santiago

De laatste 100 km van de Camino Francés, in vijf etappes van 19 tot 29 km, wat de meeste pelgrims lopen die de Compostela aanvragen.

5

Vijf etappes

Sarria – Portomarín, Portomarín – Palas de Rei, Palas de Rei – Arzúa, Arzúa – O Pedrouzo en O Pedrouzo – Santiago.

Niveau

Gemiddeld

Je hoeft geen sporter te zijn, maar het lichaam waardeert een overgang: de langste etappe is Palas de Rei – Arzúa.

2 stempels

Elke dag

Op de laatste 100 km zijn minstens twee stempels per dag in de credencial nodig om de Compostela aan te vragen.

Veel mensen beginnen de reis in Santiago, dat een luchthaven in Lavacolla en een hogesnelheidsstation heeft. Vanaf daar is een bus naar Sarria, waar de laatste 100 km beginnen, het handigst: de rit duurt iets meer dan twee uur.

De etappes in beeld

Sarria – Portomarín22,4 kmFoto: P.Lameiro · CC BY-SA 3.0
Portomarín – Palas de Rei25,0 kmFoto: Satna · CC BY-SA 4.0
Palas de Rei – Arzúa28,8 kmFoto: Simon Burchell · CC BY-SA 4.0
Arzúa – O Pedrouzo19,3 kmFoto: Simon Burchell · CC BY-SA 4.0
O Pedrouzo – Santiago19,8 kmFoto: Carlos Alustiza Martínez · CC BY-SA 4.0

De vijf etappes, op schaal

Van Sarria naar Santiago, met breedtes evenredig aan de kilometers. Tik op een traject om de volledige gids te zien.

Sarria – Portomarín22,4 km
Portomarín – Palas de Rei25,0 km
Palas de Rei – Arzúa28,8 km
Arzúa – O Pedrouzo19,3 km
O Pedrouzo – Santiago19,8 km

Etappetabel

EtappeKmTotaalTijdMoeilijkheidHoogte
Sarria – Portomarín22,422,4 km5 – 7 hGemiddeld339 – 661 m
Portomarín – Palas de Rei25,047,4 km5,5 – 7,5 hGemiddeld354 – 723 m
Palas de Rei – Arzúa28,876,2 km6,5 – 8,5 hGemiddeld-hoog314 – 556 m
Arzúa – O Pedrouzo19,395,5 km4,5 – 6 hLaag-gemiddeld264 – 409 m
O Pedrouzo – Santiago19,8115 km4,5 – 6 hLaag253 – 390 m

Afstanden en hoogtes zijn berekend op de track van elke etappe; de tijden gaan uit van 3,5 tot 4,5 km/u met pauzes. Ze kunnen variëren per variant, staat van het pad en je tempo.

Aquarelillustratie van twee pelgrims die over een pad tussen bemoste stenen muren en varens lopen op de Camino Francés
Illustratie

Jouw traject, met voorzieningen

Kies waar je start en waar je eindigt: we tellen kilometers, tijd en voorzieningen onderweg op.

De etappes van Sarria naar Santiago

Elke etappe heeft zijn volledige gids met traject voor traject, water en voorzieningen.

Eerste etappe

Sarria – Portomarín

Etappe Sarria – Portomarín

Afstand 22,4 kmMoeilijkheid GemiddeldTijd 5 – 7 hHoogte 339 – 661 m

Sarria is het begin van de laatste 100 km. Je vertrekt tussen kastanjebossen, met mooie uitzichten op het landelijke Galicië, en komt langs Barbadelo, met zijn romaanse kerk Santiago, en langs de kilometerpaal 100. De etappe eindigt met een afdaling naar Portomarín en de brug over de Miño. Morgade is een goede plek om te stoppen tussen granieten muren voordat je het stuwmeer oversteekt.

Belangrijkste tip
De kilometerpaal 100 staat in Ferreiros en markeert de minimale afstand te voet voor de Compostela. Spaar krachten voor het einde: de afdaling naar de Miño lijkt lang.
Water en voorzieningen
Zeer frequent: traditionele fonteinen en kleine bars in elk gehucht langs de route.
Bezienswaardig
Romaanse kerk Santiago de Barbadelo (goede plek voor de eerste stempel), uitzichtpunt over het stuwmeer van Belesar en de intocht in Portomarín via de stenen trap.
Streekkeuken
Amandeltaart van Portomarín en ambachtelijke aguardiente.
Traject per traject

Punten onderweg · 22,2 km

PlaatsDeelTotaalResterend
Sarria—0,022,2
As Paredes2,92,919,3
Vilei0,83,718,5
Barbadelo0,84,517,7
Rente0,85,316,9
Mercado da Serra2,98,214,0
Ferreiros (km 100)3,311,510,7
Morgade1,513,09,2
A Pena1,014,08,2
Vilachá5,519,52,7
Ponte Miño2,021,50,7
Portomarín0,722,20,0

Kilometers per etappe; ze kunnen een paar meter verschillen afhankelijk van de gekozen variant.

Volledige etappegids →
Tweede etappe

Portomarín – Palas de Rei

Etappe Portomarín – Palas de Rei

Afstand 25,0 kmMoeilijkheid GemiddeldTijd 5,5 – 7,5 hHoogte 354 – 723 m

Bij het verlaten van Portomarín begint de klim naar de Serra de Ligonde, met mooie uitzichten op het binnenland van Galicië. Onderweg liggen Castromaior en Eirexe, met zijn romaanse kerk Santa María, en daarna daal je af naar Palas de Rei. Lestedo is een goede plek om te stoppen voordat je de velden van A Ulloa doorkruist.

Belangrijkste tip
Het zwaarste is de klim naar de berg San Antonio meteen na Portomarín. Daarna wordt het tempo rustiger tussen akkers en weiden.
Water en voorzieningen
Frequent: fonteinen en voorzieningen in gehuchten als Gonzar, Ventas de Narón en Ligonde.
Bezienswaardig
Pre-Romeinse castro van Castromaior, Romaanse kerk Santa María de Gonzar, Cruceiro de Lameiros en de pelgrimsbegraafplaats van Ligonde.
Streekkeuken
Arzúa-Ulloa-kaas, romig en mild, de traditie bij aankomst in Palas de Rei.
Traject per traject

Punten onderweg · 25,0 km

PlaatsDeelTotaalResterend
Portomarín—0,025,0
Toxibó4,84,820,2
Gonzar3,28,017,0
Castromaior1,29,215,8
Hospital da Cruz2,611,813,2
Ventas de Narón1,513,311,7
Ligonde3,216,58,5
Eirexe0,817,37,7
Portos / Lestedo2,119,45,6
Casanova1,621,04,0
A Campanilla2,323,31,7
Palas de Rei1,725,00,0

Kilometers per etappe; ze kunnen een paar meter verschillen afhankelijk van de gekozen variant.

Volledige etappegids →
Derde en vierde etappe

Palas de Rei – Arzúa

Etappe Palas de Rei – Arzúa

Afstand 28,8 kmMoeilijkheid Gemiddeld-hoogTijd 6,5 – 8,5 hHoogte 314 – 556 m

Je verlaat Palas tussen stenen gehuchten en kastanjebossen. Onderweg kom je door Melide, beroemd om zijn octopus, en langs de rivier Iso, en de etappe eindigt in Arzúa, het kaasdorp. Als je het rustig aan wilt doen, is Ribadiso een zeer prettige plek om aan de rivier te stoppen voor de laatste klim naar Arzúa.

Belangrijkste tip
Weegt zwaarder dan ze lijkt door het op en neer. Na regen ligt er modder bij de rivier Furelos: draag schoenen met goede grip. In Melide sluit de Primitivo aan en in Arzúa de Norte.
Water en voorzieningen
Overvloedig in elke plaats, met fonteinen onderweg. Melide, halverwege, heeft restaurants, apotheek en geldautomaat.
Bezienswaardig
Middeleeuwse brug van Furelos, een van de mooiste van de Camino, en Ribadiso da Baixo, een plek aan de rivier Iso vóór de laatste klim naar Arzúa.
Streekkeuken
Pulpo á feira en melindres in Melide, en kaas uit Arzúa.

Reserveer bij Casa Buen Camino, Arzúa

Traject per traject

Punten onderweg · 28,8 km

PlaatsDeelTotaalResterend
Palas de Rei—0,028,8
San Xulián do Camiño3,43,425,4
Casanova2,35,723,1
Leboreiro3,59,219,6
Melide5,214,414,4
Boente6,020,48,4
Castañeda2,122,56,3
Ribadiso da Baixo3,225,73,1
Arzúa3,128,80,0

Kilometers per etappe; ze kunnen een paar meter verschillen afhankelijk van de gekozen variant.

Volledige etappegids →
Vijfde etappe

Arzúa – O Pedrouzo

Etappe Arzúa – O Pedrouzo

Afstand 19,3 kmMoeilijkheid Laag-gemiddeldTijd 4,5 – 6 hHoogte 264 – 409 m

Je verlaat Arzúa tussen eucalyptus- en eikenbossen. Je komt langs Santa Irene, met zijn kapel en bron, en de etappe daalt naar O Pedrouzo. Salceda is een goede plek om te stoppen voor O Pino.

Belangrijkste tip
Korte etappe, maar met op en neer. Bijna alles loopt door tunnels van eucalyptus en eiken, over vaste grond en bospaden. Vanaf Arzúa lopen Francés, Primitivo en Norte samen.
Water en voorzieningen
Frequent in de gehuchten, met historische fonteinen langs de route.
Bezienswaardig
Kapel en bron van Santa Irene (legendes over eeuwige jeugd) en de bossen van O Amenal, het laatste grote bosgedeelte voordat je de vliegtuigen van Lavacolla hoort.
Streekkeuken
Caldo gallego of ambachtelijke empanada in O Pedrouzo.

Reserveer bij Casa Buen Camino, Arzúa

Traject per traject

Punten onderweg · 19,3 km

PlaatsDeelTotaalResterend
Arzúa—0,019,3
As Barrosas0,90,918,4
Preguntoño1,32,217,1
A Peroxa1,13,316,0
Taberna Vella0,84,115,2
Calzada0,64,714,6
Calle2,06,712,6
Boavista1,58,211,1
Salceda2,911,18,2
Santa Irene5,216,33,0
A Rúa1,517,81,5
O Pedrouzo1,519,30,0

Kilometers per etappe; ze kunnen een paar meter verschillen afhankelijk van de gekozen variant.

Volledige etappegids →
Aankomst in Santiago

O Pedrouzo – Santiago

Etappe O Pedrouzo – Santiago

Afstand 19,8 kmMoeilijkheid LaagTijd 4,5 – 6 hHoogte 253 – 390 m

Je verlaat O Pedrouzo tussen eucalyptus en eiken. Onderweg bereik je de Monte do Gozo, waar voor het eerst het silhouet van de kathedraal verschijnt, en van daar daal je af naar het Obradoiro. San Lázaro is een goede plek om te stoppen voordat je het historische centrum binnengaat.

Belangrijkste tip
Halfstedelijk gebied: fonteinen en cafés bijna elke kilometer. Op Monte do Gozo (km 15) verschijnen voor het eerst de torens van de kathedraal.
Water en voorzieningen
Zeer frequent: fonteinen en cafés bijna elke kilometer.
Bezienswaardig
Lavadoiro de Lavacolla (waar middeleeuwse pelgrims zich wasten), Monte do Gozo en, na San Lázaro, de Porta do Camiño naar het historische centrum en de Praza do Obradoiro.
Traject per traject

Punten onderweg · 19,8 km

PlaatsDeelTotaalResterend
O Pedrouzo—0,019,8
San Antón2,92,916,9
Amenal0,83,716,1
Lavacolla5,79,410,4
Vilamaior1,110,59,3
San Marcos3,614,15,7
Monte do Gozo0,915,04,8
San Lázaro2,217,22,6
Porta do Camiño1,518,71,1
Santiago1,119,80,0

Kilometers per etappe; ze kunnen een paar meter verschillen afhankelijk van de gekozen variant.

Volledige etappegids →
Santiago de Compostela, het eindpunt van de Camino de Santiago
Het doel

Santiago de Compostela

Santiago de Compostela, het eindpunt

Het Plaza del Obradoiro, de kathedraal en het Pelgrimsbureau, waar de Compostela wordt aangevraagd. Hier vind je de stadsgids.

Gids voor Santiago →

Waar ben ik? Bereken je route

Kies je etappe en waar je nu bent: we laten zien hoe ver het nog is en hoe laat je aankomt.

Plan je data

Indicatieve berekening: iedereen loopt in eigen tempo en pauzes kosten tijd.

Uitrusting en voorbereiding voor de Camino

De Camino voorbereiden betekent vooral weinig meenemen. Een regel die veel helpt: de rugzak mag niet meer wegen dan 10 % van je lichaamsgewicht. Hier het essentiële, per onderdeel, zodat je goed begint.

Bekijk de volledige uitrustingPelgrim pakt zijn rugzak voor de Camino de Santiago

1. De uitrusting: rugzak en schoenen

Dit zijn de twee dingen waar je comfort het meest van afhangt. Een fout hier kan je Camino verpesten.

De rugzak
Hij moet tussen 30 en 40 liter zijn. Zorg dat hij een heupriem heeft (zodat het gewicht op de heupen rust en niet op de schouders) en in hoogte verstelbaar is.
Schoenen
Draag op de Camino nooit nieuwe schoenen. Ze moeten minstens 50-100 km zijn «ingelopen». Trailrunningschoenen worden steeds populairder vanwege hun lichtheid en ademend vermogen ten opzichte van zware bergschoenen.
Schoenen om uit te rusten
Rubberen slippers zijn verplicht voor de douches (hygiëne) en om je voeten te laten ademen bij aankomst in de herberg.

3. Lichamelijke voorbereiding en logistiek

Je hoeft geen sporter te zijn, maar het lichaam waardeert een overgang.

Geleidelijke training
Begin een maand eerder met lopen, vergroot de afstand en laad vooral de rugzak geleidelijk met gewicht.
De credencial
Het is het «paspoort» dat je laat afstempelen in kerken, bars of herbergen om je doortocht te bewijzen en bij aankomst in Santiago de «Compostela» te krijgen. Je kunt hem krijgen bij verenigingen van vrienden van de Camino of op het startpunt.
Etappeplanning
Hoewel flexibiliteit goed is, gebruik apps (zoals Buen Camino of Gronze) om te weten waar herbergen, bronnen en voorzieningen zijn. Hieronder vind je onze planner.

2. Wat in de rugzak

De sleutel is weinig kledingstukken meenemen, in meerdere lagen, en met de hand wassen in de herbergen.

Kleding

  • 2-3 technische shirts (ademend, geen katoen).
  • 2 broeken (een korte en een lange, of afritsbaar).
  • 3 paar speciale wandelsokken (zonder naden om blaren te voorkomen).
  • 3 sets ondergoed.
  • Lichte jas of fleece (afhankelijk van het seizoen).
  • Regencape of poncho die ook de rugzak bedekt.

Hygiëne en EHBO

  • «Chimbo»-zeep of allroundzeep (voor lichaam, haar en kleding wassen).
  • Microvezelhanddoek (droogt snel en neemt weinig ruimte in).
  • Vaseline: elke ochtend royaal op de voeten smeren voordat je de sokken aantrekt is de beste truc tegen blaren.
  • Basis-EHBO-set: Compeed of blarenpleisters, naald en draad (om ze door te prikken), ontsmettingsmiddel, ontstekingsremmers en zonnebrand.

Andere basisspullen

  • Slaapzak: licht (lakenzak in de zomer, iets warmer in lente/herfst).
  • Drinkfles of een Camelbak-systeem (minimaal 1,5 liter).
  • Oordoppen: onmisbaar om het snurken in gedeelde herbergen te overleven.
  • Wasknijpers: om te wassen kleding op te hangen (soms zijn er in herbergen niet genoeg).

4. Slotadviezen

  • Documenten: heb altijd je identiteitskaart/paspoort en zorgpas bij de hand.
  • Contant geld: hoewel pinbetaling gangbaar is, accepteren kleine dorpen en sommige gemeentelijke/parochiale herbergen alleen contant geld.
  • Vroeg opstaan: begin de etappes vroeg om de middagzon te vermijden en in het hoogseizoen een plek in de volgende herberg te verzekeren.

Wil je alles in een lijst controleren? Hieronder vind je de interactieve paklijst en de gewichtscalculator.

Tips voor de Camino Francés

1

Reserveer vooraf. In het hoogseizoen, vooral in lente, zomer en herfst, raken de laatste 100 km vol: reserveer de accommodatie enkele dagen vooraf.

2

Bereid je voor op regen. In Galicië regent het in elk seizoen: regencape die de rugzak bedekt en schoenen die tegen modder kunnen.

3

Plan met marge. De etappe Palas de Rei – Arzúa is de langste (28,8 km); als je krachten krap zijn, splits haar in Melide.

4

Neem de credencial mee en laat hem elke dag afstempelen. Op de laatste 100 km zijn minstens twee stempels per dag nodig om de Compostela aan te vragen.

5

Lichte uitrusting. De rugzak mag niet meer wegen dan 10 % van je gewicht; 30 tot 40 liter met heupriem volstaat. Zie de lijst hierboven.

6

Ingelopen schoenen. Draag op de Camino nooit nieuwe schoenen. Slippers voor onder de douche en om de voeten te laten rusten.

7

Neem contant geld mee. In kleine dorpen en sommige gemeentelijke of parochiale herbergen accepteren ze alleen contant geld.

8

Vertrek vroeg en neem identiteitsbewijs mee. Vroeg vertrekken vermijdt de uren met de meeste zon en helpt een plek te verzekeren. Neem altijd je identiteitskaart of paspoort en je zorgpas mee.

De Compostela

Ze wordt verleend aan wie minstens de laatste 100 km te voet of te paard aflegt, of de laatste 200 km per fiets, met minimaal twee stempels per dag in de credencial. Vanaf Sarria is dat ongeveer 115 km. Je vraagt haar aan bij het Pelgrimsbureau van Santiago, Rúa Carretas 33; raadpleeg de actuele openingstijden op pilgrim.es.

Directe hulp voor pelgrims

Medische noodgevallen
Bel 112 / 061
Bagagelogistiek
Rugzaktransport

Hulp en veiligheid voor pelgrims

Alleen lopen

De Camino is veilig en druk bezocht, vooral de laatste 100 km. Toch geven een paar eenvoudige gewoontes rust: laat iemand weten welke etappe je loopt en deel je locatie via je telefoon; vertrek bij daglicht en kom aan voor het donker wordt; vermijd afgelegen stukken in het donker of bij mist; kies een accommodatie met goede beoordelingen en boek in het hoogseizoen ruim van tevoren. En vertrouw altijd op je gevoel: bevalt iets je niet, stap dan het dichtstbijzijnde café of huis binnen en vraag om hulp.

Noodgevallen · 112

112 is het algemene alarmnummer: gratis en bruikbaar, ook zonder dekking van je eigen provider. Guardia Civil: 062. Medische spoeddiensten Galicië: 061. Noem bij je oproep je naam, wat er is gebeurd en het laatste dorp, de laatste paal of kruising die je passeerde.

Zorg voor je voeten en lichaam

Blaren: naadloze sokken, droge voeten en een pleister bij de eerste wrijving, niet bij de derde. Hitte: vertrek vroeg, drink voordat je dorst krijgt en bescherm je tegen de zon. Knieën en pezen: loop bergaf rustig, gebruik stokken als je ze hebt en stop als iets echt pijn doet. Apotheken en gezondheidscentra vind je in de grotere plaatsen van elke etappe.

Vervoer en rugzak

Kun je op een dag niet verder, dan verbinden lokale taxi's en bussen de plaatsen langs de Camino. Veel pelgrims sturen hun rugzak ook naar de volgende overnachting met een bagagevervoerdienst: vraag het bij je accommodatie. Slaap je bij Casa Buen Camino, schrijf ons dan en we wijzen je de weg.

Loop met zin, rust uit als thuis

Een heel huis in Arzúa voor jou en je groep, vlak bij de Camino.

Reserveer bij Casa Buen Camino, Arzúa

Onze aanbevelingen: de smaak en de kennis van de Camino

Om je ervaring compleet te maken, dit wacht je wanneer je begint te lopen.

Gastronomie

De Camino is een route van smaken, van de Galicische bouillon en de pulpo á feira van de laatste etappes tot de peulvruchten van Castilië of de wijnen van La Rioja.

Galicische bouillonPulpo á feira (Melide)Kaas Arzúa-Ulloa (g.h.i.)EmpanadaTaart van Santiago

Vrije tijd

De avonden op de dorpspleinen, verhalen delend met andere pelgrims, zijn de ziel van de reis.

Beroemde plekken

Middeleeuwse bruggen, gotische kathedralen en paden die al meer dan duizend jaar betreden worden.

Kerk van Santiago de BarbadeloBrug over de Miño in PortomarínKerk van Santa María de EirexeRibadisoMonte do GozoKathedraal van Santiago

Gebruiken en cultuur

Van de groet «Buen Camino!» tot het gebaar van een steen achterlaten bij het Cruz de Ferro: er zijn tradities die verder gaan dan het religieuze.

Na de inspanning een tafel in de open lucht

Terras met barbecue en uitzicht op het Galicische platteland: de mooiste afsluiting van je etappe.

Reserveer bij Casa Buen Camino, Arzúa

Hoe naar Sarria en steun onderweg

Zo kom je in Santiago en van daar naar Sarria om te beginnen met lopen, of naar Finisterre als je dichter bij de kust wilt komen. Dit zijn de belangrijkste verbindingen.

Busrit van Santiago naar Sarria en naar Finisterre
Vertrek - BestemmingDienstregeling (ref. ma-vr)DuurPrijs ca.
Santiago ⮕ SarriaHoofdvertrek: 11:00 u2 u 05 min11,00€ - 14,00€
Santiago ⮕ FinisterreVan 07:00 tot 19:00 u (elke 1-2 u)1 u 45 min - 2 u 55 min6,00€ - 8,50€

⚠️ Belangrijke opmerking: prijzen en tijden zijn richtwaarden en behoren bij diensten van Monbus. In het weekend kunnen de frequenties aanzienlijk lager zijn.
🔗 Aanbeveling: controleer altijd de realtime beschikbaarheid op monbus.es voordat je reist.

🚕 Taxicontacten per plaats

Sarria
+34 982 530 000
Portomarín
+34 982 545 000
Palas de Rei
+34 982 380 000
Arzúa
+34 981 500 000
O Pedrouzo
+34 981 510 000
Santiago
+34 981 569 292

* De getoonde nummers zijn van lokale centrales. 24 u beschikbaar.

✈️ Pelgrimsgemeenschap

Word lid van onze Telegram-groep om je route te delen, hulp te vragen en andere pelgrims te ontmoeten die nu aan het lopen zijn. Het is gratis en zonder registratie.

Het dient voor weerswaarschuwingen, de staat van de herbergen en gezelschap onderweg. Je kunt ons ook volgen op Facebook, X e Instagram.

Santiago is dichtbij. Kom uitgerust aan.

Overnacht in Arzúa en begin aan de laatste etappes met frisse benen.

Reserveer bij Casa Buen Camino, Arzúa

Veelgestelde vragen over de Camino Francés

Hoeveel kilometer is het van Sarria naar Santiago?

Ongeveer 115 km in vijf etappes, meer dan de 100 km minimum die nodig zijn voor de Compostela.

Hoeveel dagen heb je nodig?

Vijf etappes van 19 tot 29 km: vijf dagen in normaal tempo. Als je de langste etappe, Palas de Rei – Arzúa (28,8 km), wilt splitsen, kun je in Melide stoppen en het in zes doen.

Hoeveel stempels heb ik elke dag nodig?

Op de laatste 100 km zijn minstens twee stempels per dag in de credencial nodig om de Compostela te kunnen aanvragen.

Hoe kom ik in Sarria?

Het handigst is een bus vanaf Santiago (luchthaven Lavacolla en hogesnelheidsstation): iets meer dan twee uur. Raadpleeg de dienstregeling op monbus.es.

Wat is de langste etappe?

Palas de Rei – Arzúa, met ongeveer 28,8 km. De kortste is Arzúa – O Pedrouzo, met ongeveer 19,3 km.

Moet ik de accommodatie reserveren?

In het hoogseizoen is reserveren vooraf aan te raden, omdat er op de laatste 100 km veel drukte is.

Hoeveel mag de rugzak wegen?

Niet meer dan 10 % van je lichaamsgewicht, inclusief water en eten. Gebruikelijk zijn rugzakken van 30 tot 40 liter met heupriem.

Hoe kan ik reserveren bij Casa Buen Camino?

Je kunt rechtstreeks via onze website, telefonisch of via WhatsApp reserveren, of via platforms zoals Booking en Airbnb. Als je rechtstreeks bij ons boekt, is het altijd 10 % goedkoper.

Wat is de maximale capaciteit van het huis?

Het huis biedt plaats aan maximaal 8 personen, verdeeld over 3 ruime kamers en een slaapbank.

Bieden jullie specifieke diensten voor pelgrims?

Ja. Je kunt je fiets in huis stallen, in de hal, we hebben een wasmachine en droger en we zitten precies waar de etappe Palas de Rei – Arzúa eindigt.

Zijn huisdieren toegestaan in de accommodatie?

Huisdieren zijn toegestaan mits de huisregels worden gerespecteerd: ze mogen het huis niet in en hebben een speciaal ingerichte plek.

Vergelijk de drie caminos

Kies op basis van je tijd en conditie. Alle drie komen samen in Arzúa.

CaminoRouteKmEtappesKarakter
Camino FrancésSarria → Santiago≈ 1155Gemiddeld niveau · de drukste
Camino del NorteIrún → Santiago≈ 82034–36Veeleisend · Cantabrische kust, rustiger
Camino PrimitivoOviedo → Santiago≈ 320≈ 14Veeleisend · bergen, de oudste

Vanaf Arzúa zijn er nog twee etappes (ongeveer 39 km) naar Santiago over dezelfde weg.

Pelgrimshulpmiddelen

Plan en organiseer je Camino Francés

Etappeplanner

Kies je startdatum, tempo en vertrektijd: we berekenen de datum, de geschatte aankomsttijd per etappe en of je na zonsondergang zou aankomen.

Indicatieve schatting: inclusief 20 minuten pauze per 90 minuten lopen, zonder lange stops of omwegen. Regen of mist kan elke etappe verlengen.

Rugzaklijst

Vink af wat je al bij je hebt; de lijst wordt in je browser bewaard en je kunt hem printen.

Gewicht van de rugzak

Vuistregel: niet meer dan 10 % van je lichaamsgewicht, inclusief water en eten.

Weer onderweg

Bron: MeteoGalicia · live gegevens

casa buen camino arzúa

Voorzieningen

Bij Casa Buen Camino zorgen we voor elk detail zodat je goed uitrust na je etappe in Arzúa: een rustige, huiselijke sfeer met alles wat je nodig hebt.

Online inchecken

Registreer digitaal voor je aankomst en bij de deur hoef je alleen nog uit te rusten.

Gids voor Arzúa

Een persoonlijke selectie van wat we het mooist vinden aan Arzúa: waar je kunt eten, wat je kunt zien en de tradities van het dorp.

Boek bij Casa Buen Camino

Omarmd stel kijkt naar de bergen langs de Camino

Eindig je etappe in Arzúa? Reserveer het hele huis voor je groep, met plaats voor 8 personen.

Data's bekijken en reserveren

Kaart en hoogteprofiel van de Camino Francés

De hele route met de etappes in kleur. Tik op een etappe op de kaart om de gids te openen.

De kaart wordt pas geladen als je op de knop drukt, met gegevens van OpenStreetMap, zodat er niets naar derden gaat zonder dat je erom vraagt.
115 kmTotale lengte van de route
253 mLaagste punt
723 mHoogste punt

Hoogteprofiel

200 m300 m400 m500 m600 m700 m800 m123450 km20 km40 km60 km80 km100 km

Veeg om het hele profiel te zien →

Etappes

  1. 1Palas de Rei – Arzúa22,4 km · 339–661 m
  2. 2Arzúa – O Pedrouzo25,0 km · 354–723 m
  3. 3O Pedrouzo – Santiago de Compostela28,8 km · 314–556 m
  4. 4Sarria – Portomarín19,3 km · 264–409 m
  5. 5Portomarín – Palas de Rei19,8 km · 253–390 m

Hulpmiddelen voor de dag

Live weerkaart

De kaart wordt pas geladen als je op de knop drukt, met gegevens van Windy, zodat er niets naar derden gaat zonder jouw verzoek.

Controleer altijd de officiële voorspelling van MeteoGalicia voordat je vertrekt.

Route op basis van open data van OpenStreetMap (© bijdragers, ODbL) en hoogtes uit een open digitaal terreinmodel; ze kunnen enkele meters afwijken. Weer en waarschuwingen: MeteoGalicia (Xunta de Galicia). Volg altijd de gele pijlen en raadpleeg de officiële verwachting voor vertrek.

Casa Buen Camino · Arzúa · casabuencamino.com · +34 653 029 823

📸 De Camino in beeld

Een voorproefje van wat je onderweg te wachten staat.

Boente · Camino de SantiagoBoente
📷 Simon Burchell · CC BY-SA 4.0
Boente · Camino de SantiagoBoente
📷 Simon Burchell · CC BY-SA 4.0
Bij Arzúa · Camino de SantiagoBij Arzúa
📷 miketnorton · CC BY 2.0
Jakobsschelp · Melide · Camino de SantiagoJakobsschelp · Melide
📷 P.Lameiro · CC BY-SA 3.0
Sarria · Camino de SantiagoSarria
📷 Lameiro · CC BY-SA 4.0
Portomarín · Camino de SantiagoPortomarín
📷 P.Lameiro · CC BY-SA 3.0
Monte do Gozo · Camino de SantiagoMonte do Gozo
📷 Simon Burchell · CC BY-SA 4.0
Catedral de Santiago · Camino de SantiagoCatedral de Santiago
📷 Lmbuga · CC BY-SA 4.0
Wegwijzer · Paradela, Camino FrancésWegwijzer · Paradela
📷 Luis Andrade · Pexels
Kerk · Portomarín, Camino FrancésKerk · Portomarín
📷 Luis Andrade · Pexels

Foto’s van Wikimedia Commons / Pexels, verkleind.