Ibilbide-gida · Azken 100 km

Frantziar Bidea Santiagora: Sarria eta Santiago arteko etapak, ekipoa eta prestaketa

Bidea prestatzea, batez ere, gutxi eramatea da. Hona hemen Sarria eta Santiago arteko bost etapak, benetan behar den ekipoa, prestaketa eta antolatzeko tresnak, Arzuan bizitzearen esperientziarekin, Palas de Rei – Arzua etapa amaitzen den lekuan bertan.

≈ 115 kmSarria – Santiago
5etapa
100 kmCompostelarako gutxienekoa
Erromesak eukaliptoen eta larreen arteko bidexka batetik Arzuarantz ibiltzen, Frantziar Santiago Bidea

Frantziar Bidea lau datutan

≈ 115 km

Sarria – Santiago

Frantziar Bidearen azken 100 km, 19 eta 29 km arteko bost etapatan, Compostela eskatzen duten erromes gehienek egiten dutena.

5

Bost etapa

Sarria – Portomarin, Portomarin – Palas de Rei, Palas de Rei – Arzua, Arzua – O Pedrouzo eta O Pedrouzo – Santiago.

Maila

Ertaina

Ez da kirolaria izan behar, baina gorputzak trantsizioa eskertzen du: etapa luzeena Palas de Rei – Arzua da.

2 zigilu

Egunero

Azken 100 km-etan gutxienez bi zigilu behar dira egunean kredentzialean Compostela eskatzeko.

Jende askok Santiagon hasten du bidaia, Lavacollan aireportua eta abiadura handiko tren-geltokia baititu. Handik, erosoena Sarriarako autobusa hartzea da, azken 100 km hasten diren lekura: bi ordu eskasetik gora behar da.

Etapak irudietan

Sarria – Portomarin22,4 kmArgazkia: P.Lameiro · CC BY-SA 3.0
Portomarin – Palas de Rei25,0 kmArgazkia: Satna · CC BY-SA 4.0
Palas de Rei – Arzua28,8 kmArgazkia: Simon Burchell · CC BY-SA 4.0
Arzua – O Pedrouzo19,3 kmArgazkia: Simon Burchell · CC BY-SA 4.0
O Pedrouzo – Santiago19,8 kmArgazkia: Carlos Alustiza Martínez · CC BY-SA 4.0

Bost etapak, eskalan

Sarriatik Santiagora, zabalera kilometroekiko proportzionala dela. Sakatu tarte bakoitza bere gida osoa ikusteko.

Sarria – Portomarin22,4 km
Portomarin – Palas de Rei25,0 km
Palas de Rei – Arzua28,8 km
Arzua – O Pedrouzo19,3 km
O Pedrouzo – Santiago19,8 km

Etapen taula

EtapaKmMetatuaDenboraZailtasunaGaraiera
Sarria – Portomarin22,422,4 km5 – 7 hErtaina339 – 661 m
Portomarin – Palas de Rei25,047,4 km5,5 – 7,5 hErtaina354 – 723 m
Palas de Rei – Arzua28,876,2 km6,5 – 8,5 hErtain-handia314 – 556 m
Arzua – O Pedrouzo19,395,5 km4,5 – 6 hTxiki-ertaina264 – 409 m
O Pedrouzo – Santiago19,8115 km4,5 – 6 hTxikia253 – 390 m

Etapa bakoitzaren trackean kalkulatutako distantziak eta garaierak; denborek 3,5 eta 4,5 km/h artean suposatzen dute geldialdiekin. Aldaeraren, bidearen egoeraren eta zure erritmoaren arabera alda daitezke.

Bi erromes harrizko horma goroldiodunen eta iratzeen artean bidexka batetik oinez doazen akuarela-irudia, Frantziar Bidean
Ilustrazioa

Zure zatia, zerbitzuekin

Aukeratu non irteten zaren eta non iristen zaren: kilometroak, denbora eta ibilbideko zerbitzuak batzen ditugu.

Sarriatik Santiagorako etapak

Etapa bakoitzak bere gida osoa du, tartez tarteko azalpenarekin, urarekin eta zerbitzuekin.

Lehen etapa

Sarria – Portomarin

Sarria – Portomarin etapa

Distantzia 22,4 kmZailtasuna ErtainaDenbora 5 – 7 hGaraiera 339 – 661 m

Sarria azken 100 km-en hasiera da. Gaztainondo-baso artetik irteten zara, Galiziako landa-eremuko ikuspegi oso politekin, eta Barbadelotik pasatzen zara, bere Santiago eliza erromanikoarekin, eta 100. km-ko mugarritik. Etapa Portomarinerako jaitsierarekin eta Miñoren gaineko zubiarekin amaitzen da. Morgade toki ona da granitozko hormen artean gelditzeko urtegia zeharkatu aurretik.

Funtsezko aholkua
100. kilometroko mugarria Ferreirosen dago eta Compostela lortzeko oinez egin beharreko gutxieneko distantzia adierazten du. Gorde indarrak amaierarako: Miñorako jaitsiera luze egiten da.
Ura eta zerbitzuak
Oso ugariak: iturri tradizionalak eta taberna txikiak ibilbideko herrixka guztietan.
Zer ikusi
Barbadeloko Santiago eliza erromanikoa (lehen zigilurako leku ona), Belesar urtegiko begiratokia eta Portomarinera harrizko eskailerak jaitsita sartzea.
Gastronomia
Portomarineko almendra-tarta eta ardo-suge artisaua.
Zatiz zati

Bideko puntuak · 22,2 km

LekuaZatikiaMetatuaFalta dira
Sarria—0,022,2
As Paredes2,92,919,3
Vilei0,83,718,5
Barbadelo0,84,517,7
Rente0,85,316,9
Mercado da Serra2,98,214,0
Ferreiros (km 100)3,311,510,7
Morgade1,513,09,2
A Pena1,014,08,2
Vilacha5,519,52,7
Ponte Miño2,021,50,7
Portomarin0,722,20,0

Etapa bakoitzaren kilometroak; aldaera aukeratuaren arabera metro batzuk alda daitezke.

Etapa osoaren gida →
Bigarren etapa

Portomarin – Palas de Rei

Portomarin – Palas de Rei etapa

Distantzia 25,0 kmZailtasuna ErtainaDenbora 5,5 – 7,5 hGaraiera 354 – 723 m

Portomarin utzita, Serra de Ligondeko igoera hasten da, Galizia barnealdeko ikuspegi onekin. Bidean Castromaior eta Eirexe daude, Santa Maria eliza erromanikoarekin, eta gero Palas de Reirantz jaisten da. Lestedo toki ona da gelditzeko A Ulloako soroak zeharkatu aurretik.

Funtsezko aholkua
Zatirik gogorrena Portomarin utzi eta berehala San Antonio mendira egiten den igoera da. Gero erritmoa lasaiagoa da, soro eta larreen artean.
Ura eta zerbitzuak
Ugariak: iturriak eta zerbitzuak Gonzar, Ventas de Naron eta Ligonde bezalako herrixketan.
Zer ikusi
Castromaiorreko castro erromatarren aurrekoa, Gonzarko Santa Maria eliza erromanikoa, Lameiroseko Cruceiroa eta Ligondeko erromesen hilerria.
Gastronomia
Arzua-Ulloa gasna, krematsua eta leuna, Palas de Reira iristean ohiturazkoa.
Zatiz zati

Bideko puntuak · 25,0 km

LekuaZatikiaMetatuaFalta dira
Portomarin—0,025,0
Toxibo4,84,820,2
Gonzar3,28,017,0
Castromaior1,29,215,8
Hospital da Cruz2,611,813,2
Ventas de Naron1,513,311,7
Ligonde3,216,58,5
Eirexe0,817,37,7
Portos / Lestedo2,119,45,6
Casanova1,621,04,0
A Campanilla2,323,31,7
Palas de Rei1,725,00,0

Etapa bakoitzaren kilometroak; aldaera aukeratuaren arabera metro batzuk alda daitezke.

Etapa osoaren gida →
Hirugarren eta laugarren etapa

Palas de Rei – Arzua

Palas de Rei – Arzua etapa

Distantzia 28,8 kmZailtasuna Ertain-handiaDenbora 6,5 – 8,5 hGaraiera 314 – 556 m

Palas utzita, harrizko herrixken eta gaztainondo-basoen artetik joaten zara. Bidean Melide-tik pasatzen zara, olagarroagatik ospetsua, eta Iso ibaitik, eta etapa Arzuan amaitzen da, gazten herrian. Lasai joan nahi baduzu, Ribadiso toki oso atsegina da ibaiaren ondoan gelditzeko Arzuarako azken igoera aurretik.

Funtsezko aholkua
Dirudiena baino astunagoa da igoera-jaitsieren ondorioz. Euria egin badu, lokatza dago Furelos ibaiaren inguruan: eraman atxikidura ona duten oinetakoak. Melide(n) Primitivoa batzen da eta Arzuan Iparraldekoa.
Ura eta zerbitzuak
Ugariak herri guztietan, bidean iturriak ere badira. Melide, etaparen erdian, jatetxeak, farmazia eta kutxazaina ditu.
Zer ikusi
Furelosko erdi aroko zubia, Bidearen politenetako bat, eta Ribadiso da Baixo, Iso ibaiaren ertzeko txokoa Arzuarako azken igoeraren aurretik.
Gastronomia
Pulpo a feira eta melindres Melide(n), eta Arzuako gasna.

Erreserbatu Casa Buen Caminon, Arzuan

Zatiz zati

Bideko puntuak · 28,8 km

LekuaZatikiaMetatuaFalta dira
Palas de Rei—0,028,8
San Xulian do Camiño3,43,425,4
Casanova2,35,723,1
Leboreiro3,59,219,6
Melide5,214,414,4
Boente6,020,48,4
Castañeda2,122,56,3
Ribadiso da Baixo3,225,73,1
Arzua3,128,80,0

Etapa bakoitzaren kilometroak; aldaera aukeratuaren arabera metro batzuk alda daitezke.

Etapa osoaren gida →
Bosgarren etapa

Arzua – O Pedrouzo

Arzua – O Pedrouzo etapa

Distantzia 19,3 kmZailtasuna Txiki-ertainaDenbora 4,5 – 6 hGaraiera 264 – 409 m

Arzuatik eukaliptoen eta haritzen basoen artetik irteten zara. Santa Irenetik pasatzen zara, bere kapera eta iturriarekin, eta etapa O Pedrouzorantz jaisten da. Salceda toki ona da gelditzeko O Pino aurretik.

Funtsezko aholkua
Etapa laburra baina igoera-jaitsierekin. Ia guztia eukalipto eta haritz tunelen azpitik doa, lur trinkoan eta basa-pistetan. Arzuatik aurrera Frantsesa, Primitivoa eta Iparraldekoa elkarrekin ibiltzen dira.
Ura eta zerbitzuak
Ugariak herrixketan, ibilbidean iturri historikoekin.
Zer ikusi
Santa Ireneko ermita eta iturria (betiko gazteziaren kondairak) eta O Amenaleko basoak, Lavacollako hegazkinak entzun aurreko azken baso-zati handia.
Gastronomia
Caldo gallegoa edo empanada artisaua O Pedrouzon.

Erreserbatu Casa Buen Caminon, Arzuan

Zatiz zati

Bideko puntuak · 19,3 km

LekuaZatikiaMetatuaFalta dira
Arzua—0,019,3
As Barrosas0,90,918,4
Preguntoño1,32,217,1
A Peroxa1,13,316,0
Taberna Vella0,84,115,2
Calzada0,64,714,6
Calle2,06,712,6
Boavista1,58,211,1
Salceda2,911,18,2
Santa Irene5,216,33,0
A Rua1,517,81,5
O Pedrouzo1,519,30,0

Etapa bakoitzaren kilometroak; aldaera aukeratuaren arabera metro batzuk alda daitezke.

Etapa osoaren gida →
Santiagora iristea

O Pedrouzo – Santiago

O Pedrouzo – Santiago etapa

Distantzia 19,8 kmZailtasuna TxikiaDenbora 4,5 – 6 hGaraiera 253 – 390 m

O Pedrouzotik eukaliptoen eta haritzen artetik irteten zara. Bidean Monte do Gozora iristen zara, non lehen aldiz agertzen den Katedralaren silueta, eta handik Obradoirorantz jaisten da. San Lazaro toki ona da gelditzeko alde zaharrean sartu aurretik.

Funtsezko aholkua
Eremu erdi-hirikoa denez, iturriak eta kafetegiak ia kilometro bakoitzean daude. Monte do Gozon (15. km) lehen aldiz agertzen dira katedralaren dorreak.
Ura eta zerbitzuak
Oso ugariak: iturriak eta kafetegiak ia kilometro bakoitzean.
Zer ikusi
Lavacollako lavadoiroa (erdi aroko erromesak garbitzen ziren tokia), Monte do Gozo eta, San Lazaroren ondoren, Porta do Camiño hiri zaharrerantz eta Praza do Obradoirora.
Zatiz zati

Bideko puntuak · 19,8 km

LekuaZatikiaMetatuaFalta dira
O Pedrouzo—0,019,8
San Anton2,92,916,9
Amenal0,83,716,1
Lavacolla5,79,410,4
Vilamaior1,110,59,3
San Marcos3,614,15,7
Monte do Gozo0,915,04,8
San Lazaro2,217,22,6
Porta do Camiño1,518,71,1
Santiago1,119,80,0

Etapa bakoitzaren kilometroak; aldaera aukeratuaren arabera metro batzuk alda daitezke.

Etapa osoaren gida →
Santiago de Compostela, Done Jakue bidearen azken helmuga
Helmuga

Santiago de Compostela

Santiago de Compostela, azken helmuga

Obradoiro plaza, Katedrala eta Erromesaren Bulegoa, non Compostela eskatzen den. Hona hemen hiriko gida.

Santiagoko gida →

Non nago? Kalkulatu zure bidea

Aukeratu zure etapa eta zauden puntua: zenbat falta zaizun eta zer ordutan helduko zaren esango dizugu.

Antolatu zure datak

Kalkulu orientagarria: pertsona bakoitzak bere erritmoan ibiltzen du eta geldiuneek denbora gehitzen dute.

Bidearen ekipoa eta prestaketa

Bidea prestatzea, batez ere, gutxi eramatea da. Asko laguntzen duen arau bat: motxilak ez luke zure gorputz-pisuaren % 10 baino gehiago pisatu behar. Hona hemen funtsezkoa, ataletan, hasiera onean hasteko.

Ikusi ekipamendu osoaPeregrino preparando su mochila para el Camino de Santiago

1. Ekipoa: motxila eta oinetakoak

Zure erosotasuna gehien baldintzatzen duten bi gauzak dira. Hemen egindako akats batek Bidea hondatu diezazuke.

Motxila
30 eta 40 litro artekoa izan behar da. Ziurtatu gerriko bat duela (pisua aldakan erori dadin eta ez sorbaldetan) eta altueran erregulagarria dela.
Oinetakoak
Ez estreinatu inoiz botarik Bidean. «Ohituta» egon behar dute gutxienez 50-100 km aurretik. Trail running zapatilak gero eta ezagunagoak dira arintasunagatik eta arnasgarritasunagatik, mendiko bota astunen aldean.
Atsedeneko oinetakoak
Gomazko txankletak derrigorrezkoak dira dutxetarako (higienea) eta oinak arnastu ahal izateko aterpera iristean.

3. Prestaketa fisikoa eta logistika

Ez da kirolaria izan behar, baina gorputzak trantsizioa eskertzen du.

Entrenamendu progresiboa
Hasi ibiltzen hilabete lehenago, distantzia handituz eta, batez ere, motxila pixkanaka pisuz kargatuz.
Kredentziala
Elizetan, tabernetan edo aterpeetan zigilatu behar duzun «pasaportea» da zure igarotzea egiaztatzeko eta Santiagora iristean «Compostela» lortzeko. Bidearen lagunen elkarteetan edo hasiera-puntuan lor dezakezu.
Etapen planifikazioa
Malgutasuna izatea ona den arren, erabili aplikazioak (Buen Camino edo Gronze bezala) aterpeak, iturriak eta zerbitzuak non dauden jakiteko. Azpian gure planifikatzailea duzu.

2. Zer eraman motxilan

Gakoa arropa gutxi eramatea da, geruza anitzekoa, eta aterpeetan eskuz garbitzea.

Arropa

  • 2-3 kamiseta tekniko (arnasgarriak, ez kotoizkoak).
  • 2 galtza (bat laburra eta bat luzea, edo desmuntagarriak).
  • 3 pare mendi-galtzerdi espezifiko (josturarik gabeak, zauriak saihesteko).
  • 3 barruko arropa-aldaketa.
  • Jaka arina edo lanezko forroa (urtaroaren arabera).
  • Euri-kapa edo poncho motxila ere estaltzen duena.

Garbitasuna eta botikina

  • «Chimbo» xaboia edo erabilera anitzekoa (gorputzerako, ilerako eta arropa garbitzeko).
  • Mikrofibrazko eskuoihala (azkar lehortzen da eta toki gutxi hartzen du).
  • Baselina: goizero oinetan ugari ematea galtzerdiak jantzi aurretik da zauriak saihesteko trikurik onena.
  • Oinarrizko botikina: Compeed edo zauri-apositoak, orratza eta haria (husteko), desinfektatzailea, antiinflamatorioak eta eguzkitik babesteko krema.

Beste oinarrizkoak

  • Lo-zakua: arina (udan maindire motakoa, udaberrian/udazkenean pixka bat epelagoa).
  • Ur-botila edo Camelbak motako sistema (gutxienez 1,5 litro).
  • Belarrietarako tapoiak: ezinbestekoak aterpe partekatuetako zurrunga jasateko.
  • Arropa-pinzak: garbitutakoa zintzilikatzeko (batzuetan ez dago nahikorik aterpeetan).

4. Azken gomendioak

  • Dokumentazioa: eraman beti NANa/pasaportea eta osasun-txartela eskura.
  • Eskudirua: txartelaz ordaintzea hedatuta badago ere, herri txikietan eta udal/parrokia-aterpe batzuetan eskudirua bakarrik onartzen dute.
  • Goiz jaiki: hasi etapak goiz eguzkiaren erdiko orduak saihesteko eta hurrengo aterpean lekua ziurtatzeko denboraldi altuan bazoaz.

Dena zerrenda batean egiaztatu nahi duzu? Beherago motxila-zerrenda interaktiboa eta pisu-kalkulagailua dituzu.

Frantziar Bidearen aholkuak

1

Erreserbatu aldez aurretik. Denboraldi altuan, batez ere udaberrian, udan eta udazkenean, azken 100 km-ak betetzen dira: erreserbatu ostatua egun batzuk lehenago.

2

Prestatu euria jasateko. Galizian edozein garaitan egiten du euria: motxila estaltzen duen kapa iragazgaitza eta lohia jasaten duten oinetakoak.

3

Planifikatu marjinarekin. Palas de Rei – Arzua etapa luzeena da (28,8 km); indar gutxi baduzu, zatitu Melide-n.

4

Eraman kredentziala eta zigilatu egunero. Azken 100 km-etan gutxienez bi zigilu behar dira egunean Compostela eskatzeko.

5

Ekipo arina. Motxilak ez luke zure pisuaren % 10 baino gehiago pisatu behar; 30-40 litro gerriko batekin aski da. Ikusi goiko zerrenda.

6

Probatutako oinetakoak. Ez estreinatu inoiz botarik Bidean. Txankletak dutxarako eta oinak atseden hartzeko.

7

Eraman eskudirua. Herri txikietan eta udal- edo parrokia-aterpe batzuetan eskudirua bakarrik onartzen dute.

8

Goiz jaiki eta eraman dokumentazioa. Goiz irtetzeak eguzki-ordu gehien saihesten ditu eta lekua ziurtatzen laguntzen du. Eraman beti NANa edo pasaportea eta osasun-txartela.

Compostela

Gutxienez azken 100 km oinez edo zaldiz, edo azken 200 km bizikletaz, egiten dituenari ematen zaio, kredentzialean egunean gutxienez bi zigilurekin. Sarriatik 115 km inguru dira. Santiagoko Erromesaren Bulegoan eskatzen da, Rua Carretas 33; kontsultatu eguneratutako ordutegia hemen: pilgrim.es.

Erromesarentzako laguntza zuzena

Osasun-larrialdiak
Deitu 112ra / 061
Ekipajeen logistika
Motxilen garraioa

Erromesarentzako laguntza eta segurtasuna

Bakarrik ibiltzea

Bidea segurua eta oso jendetsua da, batez ere azken 100 kilometroetan. Hala ere, ohitura xume batzuek lasaitasuna ematen dute: abisatu norbaiti zein etapa egingo duzun eta partekatu zure kokapena mugikorrean; atera argiarekin eta iritsi iluntzea baino lehen; saihestu tarte isolatuak gauez edo lainoarekin; aukeratu iritzi onak dituen ostatua eta erreserbatu aldez aurretik denboraldi altuan. Eta fidatu beti zure senaz: zerbait gustatzen ez bazaizu, sartu hurbilen dagoen tabernan edo etxean eta eskatu laguntza.

Larrialdiak · 112

112 larrialdietarako telefono bakarra da: doakoa da eta zure operadorearen estaldurarik ez baduzu ere funtzionatzen du. Guardia Zibila: 062. Galiziako larrialdi sanitarioak: 061. Deitzean, esan zure izena, zer gertatu den eta igaro duzun azken herria, mugarria edo bidegurutzea.

Zaindu zure oinak eta gorputza

Ziztadak eta babarrunak: josturarik gabeko galtzerdiak, oin lehorrak eta lehen igurtziarekin apositu bat, ez hirugarrenarekin. Beroa: atera goiz, edan egarria izan baino lehen eta babestu eguzkitik. Belaunak eta tendoiak: jaitsi poliki, erabili makilak baldin badituzu eta gelditu benetan min ematen badu. Farmaziak eta osasun-zentroak etapa bakoitzeko herri handienetan daude.

Garraioa eta motxila

Egun batean ezin baduzu jarraitu, taxi lokalak eta autobusak daude Bideko herriak lotzen dituztenak. Erromes askok motxila hurrengo ostatura bidaltzen dute ekipaje-garraio zerbitzu batekin: galdetu zure ostatuan. Casa Buen Caminon lo egiten baduzu, idatzi iezaguzu eta orientatuko zaitugu.

Ibili gogoz, atseden hartu etxean bezala

Etxe oso bat Arzuan zuretzat eta zure taldearentzat, Bidearen ondoan.

Erreserbatu Casa Buen Caminon, Arzuan

Gure gomendioak: Bidearen zaporea eta jakituria

Zure esperientzia osoa izan dadin, hau da ibiltzen hasten zarenean zain duzuna.

Gastronomia

Bidea zaporeen ibilbidea da, azken etapetako galiziar saldatik eta olagarro feirako erarik Gaztelako lekaleetara edo Errioxako ardoetara.

Galiziar saldaOlagarroa feirako erara (Melide)Arzua-Ulloa gazta (JE)EnpanadaSantiagoko tarta

Aisialdia

Herrietako plazetako arratsaldeak, beste erromesekin istorioak partekatzen, bidaiaren arima dira.

Leku enblematikoak

Erdi Aroko zubiak, katedral gotikoak eta mila urte baino gehiagotik zapaltzen diren bideak.

Barbadeloko Santiago elizaPortomarinen Miñoren gaineko zubiaEirexeko Santa Maria elizaRibadisoMonte do GozoSantiagoko katedrala

Ohiturak eta kultura

«Buen Camino!» agurretik Cruz de Ferron harri bat uzteko keinura, erlijiosoaz haratago doazen tradizioak daude.

Ahaleginaren ondoren, mahai bat aire zabalean

Terraza barbakoarekin eta Galiziako landa ikusmiran: zure etaparen amaiera onena.

Erreserbatu Casa Buen Caminon, Arzuan

Sarriara nola iritsi eta laguntza bidean

Horrela hel zaitezke Santiagora eta handik Sarriara joan ibiltzen hasteko, edo Fisterrara kostaldera hurbildu nahi baduzu. Hauek dira lotura nagusiak.

Trayecto en autobus de Santiago a Sarria y a Finisterre
Jatorria - HelmugaHorarios (Ref. L-V)DuracionPrecio aprox.
Santiago ⮕ SarriaSalida principal: 11:00h2h 05min11,00€ - 14,00€
Santiago ⮕ FinisterreDesde 07:00h hasta 19:00h (cada 1-2h)1h 45min - 2h 55min6,00€ - 8,50€

⚠️ Nota importante: los precios y horarios son orientativos y corresponden a servicios de Monbus. Los fines de semana las frecuencias pueden reducirse significativamente.
🔗 Recomendacion: consulta siempre la disponibilidad en tiempo real en monbus.es antes de viajar.

🚕 Contactos de taxi por localidad

Sarria
+34 982 530 000
Portomarin
+34 982 545 000
Palas de Rei
+34 982 380 000
Arzua
+34 981 500 000
O Pedrouzo
+34 981 510 000
Santiago
+34 981 569 292

* Los numeros presentados son de centrales locales. Disponibles 24h.

✈️ Comunidad de peregrinos

Unete a nuestro grupo de Telegram para compartir tu ruta, pedir ayuda y conocer a otros peregrinos que estan caminando ahora mismo. Es gratis y sin registro.

Sirve para avisos del tiempo, estado de los albergues y compañia en ruta. Tambien puedes seguirnos en Facebook, X e Instagram.

Santiago gertu dago. Iritsi atseden hartuta.

Egin gaua Arzuan eta heldu azken etapei hankak freskoekin.

Erreserbatu Casa Buen Caminon, Arzuan

Preguntas frecuentes sobre el Camino Frances

¿Cuantos kilometros hay de Sarria a Santiago?

Unos 115 km en cinco etapas, mas que los 100 km minimos necesarios para obtener la Compostela.

¿Cuantos dias hacen falta?

Cinco etapas de entre 19 y 29 km: cinco dias a un ritmo normal. Si quieres partir la etapa mas larga, Palas de Rei – Arzua (28,8 km), puedes parar en Melide y hacerlo en seis.

¿Cuantos sellos necesito cada dia?

En los ultimos 100 km hacen falta al menos dos sellos al dia en la credencial para poder pedir la Compostela.

¿Como llego a Sarria?

Lo mas comodo es coger un autobus desde Santiago (aeropuerto de Lavacolla y estacion de tren de alta velocidad): son poco mas de dos horas. Consulta horarios en monbus.es.

¿Cual es la etapa mas larga?

Palas de Rei – Arzua, con unos 28,8 km. La mas corta es Arzua – O Pedrouzo, con unos 19,3 km.

¿Hay que reservar el alojamiento?

En temporada alta conviene reservar con antelacion, porque en los ultimos 100 km hay mucha afluencia.

¿Cuanto debe pesar la mochila?

No mas del 10 % de tu peso corporal, con agua y comida incluidas. Lo normal son mochilas de 30 a 40 litros con cinturon lumbar.

¿Como puedo realizar una reserva en Casa Buen Camino?

Puedes reservar directamente en nuestra web, por telefono o por WhatsApp, o a traves de plataformas como Booking y Airbnb. Si reservas con nosotros directamente, siempre sale un 10 % mas economico.

¿Cual es la capacidad maxima de la casa?

La casa tiene capacidad para hasta 8 personas, repartidas en 3 habitaciones amplias y un sofa cama.

¿Ofreceis servicios especificos para peregrinos?

Si. Puedes guardar la bici dentro de la casa, en el hall de entrada, tenemos lavadora y secadora y estamos justo donde acaba la etapa Palas de Rei – Arzua.

¿Se admiten mascotas en el alojamiento?

Se admiten mascotas siempre que se respeten las normas de la casa: no pueden entrar en la vivienda y disponen de un lugar habilitado para ellas.

Konparatu hiru bideak

Aukeratu zure denboraren eta formaren arabera. Hirurak Arzuan elkartzen dira.

BideaIbilbideaKmEtapakIzaera
Camino FrancesSarria → Santiago≈ 1155Maila ertaina · jendetsuena
Camino del NorteIrun → Santiago≈ 82034–36Zorrotza · Kantauri kostaldea, lasaiagoa
Camino PrimitivoOviedo → Santiago≈ 320≈ 14Zorrotza · mendia, zaharrena

Arzuatik Santiagora bi etapa geratzen dira (39 km inguru) bide beretik.

Erromesaren tresnak

Prestatu eta antolatu zure Frantziar Bidea

Etapen planifikatzailea

Aukeratu irteera-data, erritmoa eta irteera-ordua: etapa bakoitzaren data, iristeko ordu gutxi gorabehera eta eguzkia sartu ondoren helduko zaren kalkulatuko dugu.

Kalkulu orientagarria: 90 minutuko ibilaldi bakoitzeko 20 minutuko atsedena barne, geldialdi luze edo bidegabe gabe. Euriak edo lainoak etapa bakoitza luza dezakete.

Motxilaren zerrenda

Markatu dagoeneko daramazuna; zure nabigatzailean gordetzen da eta inprimatu dezakezu.

Motxilaren pisua

Arau praktikoa: zure gorputz-pisuaren % 10 baino ez gehiago, ura eta janaria barne.

Bideko eguraldia

Iturria: MeteoGalicia · zuzeneko datuak

casa buen camino arzua

Zerbitzuak

Casa Buen Camino-n xehetasun guztiak zaintzen ditugu Arzuako etapa ondoren ondo atseden hartzeko: giro lasai eta familiarra, beharrezko guztiarekin.

Online check-in

Egin erregistro digitala iritsi aurretik eta, ateraino iristean, atseden hartzea baino ez duzu egin beharko.

Arzuako gida

Arzuaz gehien gustatzen zaigunaren hautaketa pertsonala: non jan, zer ikusi eta herriko tradizioak.

Erreserbatu Casa Buen Camino-n

Bikote bat besarkatuta Bideko mendiak begiratzen

Arzuan amaitzen duzu etapa? Erreserbatu etxe osoa zure talderako, 8 pertsonarentzako lekuarekin.

Ikusi datak eta erreserbatu

Arzuatik igarotzen diren beste bide batzuk

Iparraldeko Bidearen gida →
Bide Primitiboaren gida →

Frantziar bidearen mapa eta garaiera-profila

Ibilbide osoa, etapak koloretan. Sakatu mapako etapa bat bere gida irekitzeko.

Mapa botoia sakatzean kargatzen da, OpenStreetMap datuekin, zuk eskatu gabe hirugarrenei daturik ez bidaltzeko.
115 kmIbilbidearen distantzia osoa
253 mKota baxuena
723 mKota altuena

Garaiera-profila

200 m300 m400 m500 m600 m700 m800 m123450 km20 km40 km60 km80 km100 km

Irristatu profil osoa ikusteko →

Etapak

  1. 1Sarria – Portomarin22,4 km · 339–661 m
  2. 2Portomarin – Palas de Rei25,0 km · 354–723 m
  3. 3Palas de Rei – Arzua28,8 km · 314–556 m
  4. 4Arzua – O Pedrouzo19,3 km · 264–409 m
  5. 5O Pedrouzo – Santiago de Compostela19,8 km · 253–390 m

Eguneko tresnak

Eguraldi mapa zuzenean

Mapa botoia sakatzean kargatzen da, Windy-ren datuekin, zuk eskatu gabe hirugarrenei daturik bidali ez diezaiezaien.

Begiratu beti MeteoGalicia-ren aurreikuspen ofiziala irten aurretik.

Ibilbidea OpenStreetMap datu irekietan (© laguntzaileak, ODbL) eta lurzoru-eredu digital irekiko garaieretan oinarrituta dago; metro batzuk alda daitezke. Eguraldia eta abisuak: MeteoGalicia (Galiziako Xunta). Jarraitu beti gezi horiei eta begiratu iragarpen ofiziala irten aurretik.

Casa Buen Camino · Arzúa · casabuencamino.com · +34 653 029 823

📸 Bidea irudietan

Ibilbidean zain duzunaren aurrerapena.

Boente · Camino de SantiagoBoente
📷 Simon Burchell · CC BY-SA 4.0
Boente · Camino de SantiagoBoente
📷 Simon Burchell · CC BY-SA 4.0
Arzuatik gertu · Camino de SantiagoArzuatik gertu
📷 miketnorton · CC BY 2.0
Done Jakue maskorra · Melide · Camino de SantiagoDone Jakue maskorra · Melide
📷 P.Lameiro · CC BY-SA 3.0
Sarria · Camino de SantiagoSarria
📷 Lameiro · CC BY-SA 4.0
Portomarín · Camino de SantiagoPortomarín
📷 P.Lameiro · CC BY-SA 3.0
Monte do Gozo · Camino de SantiagoMonte do Gozo
📷 Simon Burchell · CC BY-SA 4.0
Catedral de Santiago · Camino de SantiagoCatedral de Santiago
📷 Lmbuga · CC BY-SA 4.0
Mugarria · Paradela, Camino FrancésMugarria · Paradela
📷 Luis Andrade · Pexels
Eliza · Portomarín, Camino FrancésEliza · Portomarín
📷 Luis Andrade · Pexels

Wikimedia Commons / Pexels-eko argazkiak, tamaina aldatuta.